2. Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi Sakarya Üniversitesinde Yapıldı

23.11.2018

2. Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi 22- 23 Kasım 2018 tarihlerinde Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin ev sahipliğinde Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi
 
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrenin açılışına Sakarya Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Sakarya Ticaret Ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, Utikad Başkanı Emre Eldener, Netlog Lojistik Uluslararası Taşımacılık Başkanı Fatih Şener, UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 


Kongrenin açılış Konuşmalarını; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN, Lojistik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan TUNAHAN ve TİM Başkanı İsmail GÜLLE yaptılar
 
Açılışta konuşma yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “İhracatçılar ülke adına, Türkiye’nin her tarafında 27 sektörde üretimi gerçekleştiriyor ve bunu da yurt dışına ulaştırıyor. İhracatçılarımız bu sene her ay bir rekor kırdılar. En son Cumhuriyet tarihinin en yüksek ay ihracatını 15,7 milyar dolarla Ekim ayında açıkladık. Bu ay Cumhuriyet tarihinin en yüksek Kasım ayı ihracatını açıklayacağız. Sene sonunda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını açıklayacağız. Her ay ihracatta ayrı bir rekor kıra kıra gidiyoruz” dedi.
 


12,6 MİLYAR DOLARLIK HİZMET İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 
Gülle, her ay ihracatta ayrı bir rekor kıra kıra ilerlendiğini dile getirerek, ihracatta rekorlar kırılırken lojistik sektörünün ayrı bir payı bulunduğuna dikkati çekti. 170 milyar dolarlık ihracat içerisinde 12,6 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştiğini söyleyen Gülle, mal ihracatının yanında hizmet ihracatının da başarısıyla 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada çok büyük yol alacaklarına inandıklarını vurguladı.
 


Sakarya Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Lojistik Kongresinde, alanında söz sahibi sektör kuruluşlarının sunum yaptığı oturumlar gerçekleştirildi. 
UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke; gerek hizmet alanlar, gerek hizmet verenler ve gerekse Kamunun ortak dili oluşturmadığı sürece kazananın olmadığı bir sektör olmaya devam edileceği, dolayısıyla kazan-kazan anlayışıyla hareket edilmesi ve tüm tarafların aynı gemide olduğu bilincinin hiç unutulmaması gerektiğini katılımcılarla paylaştı.