Ukrayna-Slovakya Sınır Kapısı Beklemeleri

30.10.2018

Ukrayna Derneğinden alınan bilgilere göre Ukrayna-Slovakya sınırında (Uzhgorod - Visne-Nemetske) 24 saati aşan bekleme süreleriyle karşılaşılmakta ve uzun kuyruklar oluşmaktadır.
 
Ukrayna taşımacılarının Polonya geçiş belgelerinin olmaması sebebiyle çok sayıda Ukrayna aracının Slovakya sınırına yöneldiği, Ukrayna ve diğer ülke taşımacılarının sayısını sınır kapısının kaldıramaması sebebiyle uzun bekleme sürelerinin yaşandığı bildirilmektedir.
 
Sorunun Polonya’dan 1 hafta içinde alınacak belgelerle çözüleceği düşünülürken, belgelerin alınması sonrası aynı bekleme sıralarının Ukrayna-Polonya sınırında da yaşanabileceği öngörülmektedir.
 
Halihazırda bekleme süresinin 2 - 7 kilometrelere vardığı, sürücülerin zor koşullarda beklediği Derneğimize bildirilmektedir.
 
Üyelerimizin ve ihracatçılarımızın operasyonlarını söz konusu beklemelere göre planlaması veya alternatif sınır kapılarını kullanmaları tavsiye edilmektedir.
 
Söz konusu sınır kapılarında mağduriyet yaşayan üyelerimizin Derneğimize talep ve görüşlerini aşağıdaki form ile paylaşmaları rica olunur.