ANKARA LOJİSTİK ÜSSÜ LOJİSTİK ZİRVESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

13.10.2018

Türkiye’nin ilk uluslararası lojistik üssü olması nedeniyle yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en önemli lojistik üsleri arasında yer alan Kahramankazan’daki Ankara Lojistik Üssü, “Ankara Lojistik Zirvesi”ne ev sahipliği yaptı.
 
Ankara Lojistik Zirvesi, Kahramankazan’da bulunan Ankara Lojistik Üssü yerleşkesinde 11-13 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Ankara Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Gündüz ve sektörde faaliyet gösteren firmaların yöneticileri ile UND Yönetim Kurulu Üyeleri katılım gösterdi.
 
Eş zamanlı fuar ve konferans olarak gerçekleştirilen zirve; UND, UTIKAD, AND, TREDER, TÜRKLIM, PETDER, Türkiye Bilişim Derneği, Atılım Üniversitesi ve BSEC-URTA desteği ile TURKISH CARGO, CEVA LOGISTICS, VIS PRIMAS, TOBB UND, VOİDA LOJİSTİK, SCANIA, HEPSİEXPRESS,  ORACLE ve ANKARA TİCARET ODASI  sponsorlukları altında gerçekleştirildi.
 
Açılış töreninde konuşma yapan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu “Uluslararası nakliyecilerin çok güzel bir örneği olan lojistik üssü, 40 nakliyecimizin yan yana gelerek Türkiye’nin en modern ve tüm hizmetlerini sunduğu önemli bir platformdur. Böyle bir etkinliğin burada gerçekleşmesini sağlayan emeği gecen herkesi tebrik ediyorum. Lojistik sadece bir meslek değildir, lojistik tüm ülkenin dinamiklerinin ve tüm sektörlerin itici gücüdür. Bu fuarda da her sektöre katma değer sağlayacak bir parçasını görmekteyiz” dedi.
 


İHRACATÇILARIMIZLA AYNI GEMİDEYİZ

Ekonomideki yaşanan sıkıntılardan bahseden Nuhoğlu “Lojistikçiler sadece malları taşıyan değil, aynı zamanda hizmet ihracatçısıdır. Türkiye’de turizmden sonra en fazla döviz getiren hizmet sektörü lojistik sektörüdür. 2017 rakamları ile 24 milyar dolar olan döviz rakamımızın 15 milyar dolarlık kısmını lojistik sektörü sağlamaktadır. Sadece hizmetle sağlanan bu kazanç ülkemize çok önemli bir katma değer sağlamaktadır. Ancak ihracatımızın önüne konan engeller yüzünden son dönemlerde yaşadığımız sıkıntılar artmakta, giden araçların %40'ı boş dönmektedir. Temel beklentimiz ekonomimizin biran önce stabil olmasıdır. İhracatçılarımızla beraber aynı gemideyiz. Oturup onlarla konuşarak içinde bulunduğumuz bu durumda, maliyet artışlarını nasıl çözeriz bunu konuşmamamız lazım” dedi.


 
ZİRVE ÖNEMLİ KONFERANSLARA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

3 gün buyunca devam eden Ankara Lojistik zirvesinde Geleceğin Lojistiğinde Kamu ve Özel Sektör İşbirliği, Dış Ticaretin Önündeki Engeller ve Çözümleri , depolama, endüstri 4.0, Tedarik Zinciri, E-Ticaret gibi sektörü ilgilendiren önemli konularda gerçekleştirilen panellere ev sahipliği yaptı.


 
UND LOJİSTİK BÖLÜMÜNDEN ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Ankara Lojistik Zirvesinin son gününde UND tarafından düzenlenen Kariyer Gününde üniversite öğrencilerine sektör anlatıldı. UND İcra Kurulu Başkanı Recai Şen, Netlog Grup Başkanı Fatih Şener, ACG Yetkili Gümrük Müşavirliği Denetim ve Danışmanlık şirketi Kurucu Ortak ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Cahit Gökçelik ve Turkish Cargo Ankara Kargo Müdürü Suat Ericekli’nin katıldığı kariyer gününde lojistik bölümü öğrencilerine kariyer planlamalarının nasıl yapılması gerektiği, sektöre giriş hakkında bilgiler verildi. İstanbul Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Çankırı Üniversitesi öğrencilerinin katılım ile gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler soruları ile sektördeki staj ve çalışma imkanları hakkında bilgi aldı.