Hatırlatma: II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu, 10-11 Ekim 2018, İstanbul

01.10.2018

Afrika Birliği ve T.C. Ticaret Bakanlığı iş birliğinde; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, 10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda ‘’Yükselen Afrika ve Türkiye’’ temasıyla,  "II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu" gerçekleştirilecektir.  T.C Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ve Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın başkanlığında düzenlenecek olan Bakanlar Toplantısının yanı sıra, Afrika kıtasının ticari ve ekonomik gündemine ilişkin paneller, Afrika ülkelerinin temsilcilerince Türk İşadamlarına yönelik sunumlar ve eşzamanlı olarak firmalar arası ikili iş görüşmeler gerçekleştirilecektir.


Afrika'da iş yapma fikrine ilham vermesi planlanan "II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu"na tüm Afrika ülkelerinden bakanlar, özel sektör kuruluş başkanları ve firma temsilcileri, Afrika Birliği ve Afrika Kalkınma Bankası üst düzey yetkilileri, Afrika bölgesel ekonomik toplulukların genel sekreterleri, ticaret ve sanayi odaları başkanları, politika yapıcıları,  uzman konuşmacılar ve panelistlerin yer alması öngörülmektedir.

Anılan forum, Afrika ile Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel iş birliği olanaklarının ele alınmasının yanı sıra ikili ilişkilerin geleceğini şekillendirmesine yönelik bir platform oluşturacaktır. 

Türkiye’nin Afrika’ya yönelik açılım politikasında 90’lı yılların sonundan itibaren ciddi bir dönüşüm yaşanmış olup, 1998 yılında “Afrika’ya Açılım Eylem Planı” oluşturulmuştur. Bu çerçevede, 2003 yılında “Afrika Ülkeleriyle Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi” uygulamaya konulmuştur. Sözkonusu Strateji, 2014 yılı Kasım ayında Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde kıtanın yeni ihtiyaçları ve ülkemizin Afrika'ya yönelik perspektifi çerçevesinde güncellenerek "Afrika ile Ortaklık Stratejisi" ismiyle yürürlüğe koyulmuştur. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bu yıl Batı, Kuzey ve Güney Afrika'ya gerçekleştirilen ziyaretler esnasında da Afrika ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde hedefler belirlenmiştir. 

Bu çerçevede; anılan etkinliğe ilişkin taslak program ve katılım koşulları 
https://www.turkeyafricaforum.org  adresinde yer almaktadır.  Kayıt işlemlerinin etkinlik web-sitesi üzerinden 1 Ekim 2018 tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ürün ve hizmetlerini sunmak isteyen üyelerimize, “Destekçi” sponsorluğu kapsamında ikili firma görüşmeleri alanında “Stand” imkanı sağlanacaktır. 

Ülkemizin yeni pazar hedeflerinde önemli yere sahip olan Afrika ülkeleri hakkında kapsamlı bilgi edinebileceğiniz ve işbirlikleri yapabileceğiniz Forum’a katılımlarınızı önemle rica ederiz.