Türkiye - Belarus KUKK Toplantısı 11-12 Eylül 2018 Tarihlerinde Gerçekleştirildi

14.09.2018

Türkiye ve Belarus Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı 11-12 Eylül 2018 tarihlerinde Minsk'de gerçekleştirildi. Toplantıda Türk heyetine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdür Vekili Sayın Mahmut Gürses, Belarus Heyetine ise Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Uluslararası Taşımacılık ve Onay Sistemi Departmanı Başkanı Sergei Dubina başkanlık etti.

Rusya geçiş belgelerinin tümüyle açılması durumunda (erken tükenmesi) Belarus belgeleri hayati öneme sahip olacağı için, Belarus Tarafı Türk Tarafınca talep edilmesi durumunda 1.500 adet Belarus ücretli ikili geçiş belgesini Türk Tarafına ivedi göndereceğine garanti vermiştir.


 
2019 yılı geçiş belgeleri kotası, yoğun müzakereler sonucunda 4.000 adet ikili / transit geçiş belgesinden 6.000 adete yükselmiştir.
 
A Tipi (ikili /transit) ücretsiz geçiş belgeleri                                                     6.000
B Tipi (boş giriş/kendi ülkesine dönüş yükü) ücretsiz geçiş belgeleri         1.000
C Tipi (3. ülkelere/ülkelerden) ücretsiz geçiş belgeleri                                   1.000
Toplam                                                                                                              8.000
 
Taraflar, 2019 yılında olabilecek ilave geçiş belgesi taleplerini iyi niyetle ve süratle değerlendireceklerdir.
 
Türk tarafı, 2019 yılına münhasıran 200 adet ilave C tipi geçiş belgesini diğer geçiş belgeleriyle birlikte Belarus tarafına iletecektir.
 
2019 yılı içinde Türk Tarafının ihtiyacı olması durumunda 500 adet ücretsiz ikili / transit geçiş belgesi Türk Tarafına gönderilecektir.
 
Türk ve Belarus taşımacıları, Türkiye ve Belarus’da geçiş belgeleri ve mevzuat sebebiyle çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıları daha hızlı çözmek için, iki Ülke Bakanlıkları iletişim kişileri seçmiştir. Geçiş belgesi teatisi, cezalar gibi birçok sorun artık iletişim kişileri belirlenmesi vesilesiyle daha hızlı çözülebilecek ve bilgi alınabilecektir. Bu kapsamda sorun yaşayan üyelerimizin öncelikle Derneğimiz ile iletişime geçmeleri önemle rica olunur.
 
Ayrıca Türk Ulaştırma Bakanlığının ve aynı zamanda Derneğimizin de en büyük takipçisi ve destekçisi olduğu dijitalleşme ile taşımacılığın ve ticaretin kolaylaştırılması hususunda Türk Tarafı, Belarus ile dijital geçiş belgesi kullanımına başlanması yönünde çalışmalara başlanmasını önermiştir. Konuyla ilgili dijital belge çalışmaları iki ülke arasında başlatılacak ve Belarus heyetinin Türkiye ziyareti esnasında Türkiye’deki elektronik sistemler detaylı olarak tanıtılacaktır.
 
Türkiye ve Belarus arasında vizesiz kalış süresinin yılda sadece 90 gün olması sebebiyle yaşanan sorunlar ise Derneğimizce dile getirilmiş ve mağduriyet yaşayan sürücülerin bilgisi verilmiştir. KUKK Protokolünde Belarus Ulaştırma Bakanlığının konuyla ilgili olarak gerekli mercilere başvuracağı protokol metnine geçmiştir.
 
Toplantıya derneğimizi temsilen ise İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman ve Operasyon ve Analiz Uzmanı Berkalp Kaya katılım sağlamıştır.