Tacikistan'a Yük Teslim Etmek Üzere Türkmen Sınırında Bekletilen Araçlar

03.09.2018

Malumları olduğu üzere, Tacikistan’a yük teslim etmek üzere Türkmenistan sınırlarına varan araçların Türkmenistan tarafınca ülkeye alınmadıkları ve bekletildikleri yönündeki detaylar üyelerimiz ile paylaşılmış idi. Bekletilen araçların geçişlerine izin verilmesi, firma ve sürücülerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde tüm ilgili kamu kurumları nezdinde resmi girişimlerde bulunulmuştur ancak Türkmenistan sınırlarındaki söz konusu uygulama halen devam etmektedir.
 
Bugün itibariyle Aşkabat Büyükelçiliğimiz tarafından Derneğimize iletilen bilgide; Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Büyükelçiliğimize Nota iletildiği, söz konusu Nota’da, “bölgede yaşanan siyasi-güvenlik krizleri nedeniyle artmakta olan silah, uyuşturucu madde ve diğer ticareti yasaklanmış maddelerin kaçakçılığıyla etkin mücadele için sınır noktalarındaki gümrük kontrollerinin sıkılaştırılmasına yönelik tedbirlerin alınmakta olduğu” bildirilmiştir.
 
Türkmen tarafının bahse konu uygulamalarının, bir süre daha devam edebileceği öngörülmekte olup olası tüm gelişmeler sektörümüz ile paylaşılacaktır.
 
Bilgi edinilmesini önemle rica ederiz.