UND'den Avrupa Komisyonu'na ve Türkiye AB Daimi Temsilciliğine Ziyaret

16.07.2018

Sektörümüz önündeki en önemli sorunlardan biri olan AB’deki geçiş ücretleri ve kotalar kaynaklı ilave maliyetlerin yarattığı etkileri görüşmek amacıyla Derneğimiz tarafından Avrupa Komisyonu Türkiye Masası ve devamında Avrupa Birliği Daimi Temsilciliğimiz ziyaret edilmiştir.
 
Yapılan ziyaretlerde Derneğimiz heyeti, İcra Kurulu Başkanı Recai Şen, Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Erman Ereke ve Yönetim Kurulu AB Danışmanı Can Baydarol’dan oluşurken, Derneğimiz heyetine İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray eşlik etmiştir.

 

12 Temmuz tarihinde Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikaları Genel Müdürlüğüne yapılan ziyarette Türkiye Masası Şefi Bernard Brunet, yardımcıları Patrick Paquet ve Maria Fernandez ile birlikte Genel Müdürlük yetkilileri hazır bulunurken, Derneğimiz heyeti tarafından yapılan sunum ile kotalar kapsamında oluşan mod dayatmaları sebebiyle Türk araçlarının Ro-Ro ve Ro-La kullanmak zorunda bırakıldığı ve karayoluna göre çok daha maliyetli olan taşıma modları ve güzergahlar üzerinden Türk ihraç ürünlerinin nihai varış yerine ulaştığı, bu süreçte oluşan her ilave maliyetin “gümrük vergisi ile eş etkili vergi” anlamına geldiği aktarılmıştır.

Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’da ödenen haksız geçiş ücretleri ile ilgili yapılan görüşmelerde de, ödemelere dair kanıtlayıcı dokümanlar Komisyon yetkililerine iletilmiş, detaylar Derneğimiz heyetince paylaşılmıştır.

 


13 Temmuz tarihinde Derneğimiz heyeti tarafından Türkiye AB Daimi Temsilciliği Büyükelçimiz Faruk Kaymakçı makamında ziyaret edilmiştir. Yapılan ziyarette, Avrupa Komisyonu yetkilileri ile yapılan görüşmenin detayları istişare edilmiş, kotaların yarattığı ilave maliyetler ve Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan’daki geçiş ücretlerinin haksızlığı Büyükelçimiz Faruk Kaymakçı ile paylaşılmıştır.