Gürcistan-Rusya Sınırında Yaşanan Yoğunluk

04.07.2018

Derneğimize başvuran Üyelerimiz Gürcistan ve Rusya sınırında araçlarının yoğun bekleme sürelerine maruz kaldığını ifade etmektedir.
 
Konuyla ilgili olarak Rusya Gümrüğü ile iletişime geçen Derneğimiz, sorunun yaz dönemi sebebiyle artan araç trafiği olduğunu tespit etmiştir. Rus Gümrüğü duyurusu aşağıda bilgilerinize sunulmakta olup, Rus Makamları sırayı bitirebilmek için girişimlerde bulunulduğunu ifade etmektedir.
  
Sınır Kapısı Canlı Yayın:
http://sktu.customs.ru/webcam/Rus Gümrüğü Duyurusu: 

Bilindiği üzere, Gürcü-Rus sınırını geçen araçların sayısı yaz aylarında artmaktadır. Yukarı Lars’ta çok taraflı araç geçişinin kapasitesi zaman zaman aşılmaktadır. Yukarı Lars Gümrüğündeki geçiş kapasitesinin 170 tane kamyon, 200 tane otomobil, 40 tane otobüs ve ayrıca günde 4.000 kişi olduğu belirtilmektedir. Fakat sadece 30 Haziran 2018 tarihinde gümrük sınırından 12.000 kişi, 2.000 otomobil ve 600 kamyon geçmiştir.

Bu durum dikkate alınarak, Gümrük ve sınır koruma hizmetlerinin aldığı ek önlemler sayesinde Yukarı Lars’ta çok taraflı araç geçişlerinin büyük ölçüde hızlandığı belirtilmektedir. Şu anda Rusya’dan Gürcistan’a Yukarı Lars üzerinden çok taraflı araç geçişi, kamyon, otomobil, yük vagonu ve yolcu otobüsleri dahil olmak üzere tüm araçlara açıktır. Kuyruklarda bekleme süresi sınır geçişlerinde uzun süreleri bulmaktadır.

Benzer bir durum, sınırın Gürcü tarafında otomobil sürücüleri için de bulunmaktadır. Kuyrukta rahat konaklayabilmek için SNP Tur LLC’nin Gürcü Askeri Yolu’nun 22. ve 24. Kilometrelerinde kafeler, bekleme odası, anne ve çocuk odası, duş yapma ve diğer imkanlar da sağlanmaktadır.  Ayrıca, yardım için başvurabileceğiniz bir sağlık ofisi de bulunmaktadır.

Gürcistan Askeri Karayolu’nun işleyişi hakkında detaylı bilgi almak için, Rusya’nın Acil Durumlar Başkanlığı’na bağlı müdürlüğüne başvurabilirsiniz: 8 (8672) 548-672.

Çok Taraflı Yukarı Lars Kuzey Osetya Gümrüğü Telefonu: 8 (8672) 252-753

Lütfen sınır boyunca operasyonlarınızın planlanmasında anlayışlı olunuz ve önemli öncelikleri göz önünde bulundurunuz.