Hatırlatma: Rusya'da Yeni Onaylanan Geçiş Belgesi Kontrolleri Uygulamasına Dikkat!

26.06.2018

Rusya Federasyonu topraklarına girmeden önce Rus geçiş belgelerinin tam ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir.

Bilgilerde yanlışlık veya eksiklik olması durumunda, Rus Ulaştırma Kontrol Noktaları yasayla kendilerine verilmiş hak doğrultusunda 150.000 Ruble'ye varan cezalar uygulama hakkına sahiptirler.
  
Rus Ulaştırma Bakanlığının orijinal emri ve yasasının Derneğimizce hazırlanan gayri resmi tercümesi üyelerimizin dikkatine sunulmaktadır.

29.04.2018 tarihinde yürürlüğe gireceği ASMAP tarafından belirtilen yeni kanunda Derneğimizin tespit ettiği önemli noktalar aşağıda gibidir;

 
  1. Rusya geçiş belgesi kurallarında ülke ve şehir yazılmalıdır hükmü varken, yeni uygulamayla “ülke ve / veya şehir”seçeneği eklenmiştir. Yani boşaltma ve yükleme noktalarında sadece “ülke veya şehir” yazılabilecektir.
  1. Eğer bir araç farklı noktalardan hatta farklı ülkelerden yük almış ise, “yükleme”, “boşaltma” ve “malların tanımı” bilgisine ilk alınan yükün bilgileri yazılacaktır. Ağırlık bölümüne ise parsiyel yükün ağırlıkları sırayla yazılacaktır.
  1. Rusya’yı transit geçeceğini belirten bir taşıtın Rusya’dan yük alması durumunda Rusya’ya hangi tarihte ve nereden girdiğini gösteren ilave bir ikili geçiş belgesini ibraz etmesi şarttır.
  1. Eğer taşımacının çekicisi bozulursa, taşımacıya, römorku çekmek için yeni çekicinin numarasını geçiş belgesi üzerine kaşesiyle beraber yazma hakkı verilmiştir. (Çekicinin faaliyet gösteremez olduğunu beyan eden tamir servis istasyonu tarafından verilen evrakların araçta bulundurulması koşuluyla)
     
  2. Geçiş belgesi başka bir taşımacıya belge üzerinde sadece taşımacının ismi veya adresinin yazması durumunda devir edilebilir. Fakat geçiş belgesinin devir edildiği, belgeyi veren Resmi Kurum tarafından onaylanmalıdır. Bu iznin türü Kara Ulaştırması Karma Komisyon toplantılarında ülkeler tarafınca mutabakat doğrultusunda olabilecektir. Bu çerçevede, Türk taşımacıları söz konusu devir iznini, Türkiye-Rusya KUKK Toplantısının sonucuna bağlı olarak kullanabilecektir.

Rus Ulaştırma Bakanlığı Emri (Rusça) - Lütfen Tıklayınız
Rus Ulaştırma Bakanlığı Emri (Türkçe) - Lütfen Tıklayınız
Rus Ulaştırma Bakanlığı Emri (İngilizce) - Lütfen Tıklayınız


Bu çerçevede, Tüm üyelerimizin ve sürücülerimizin mağdur olunmaması adına belirtilen hususlara önemle dikkat etmelerini rica ederiz.