Türkiye - Rusya Karayolu Taşımacılığı Anlaşması Yenileme Müzakerelerinde Dev Adım!

25.05.2018

Turkiye -  Rusya  Karayolu Taşımacılığı Anlaşması Yenileme Müzakereleri 24 ve 25 Mayıs 2018 tarihlerinde İzmir'de gercekleştirildi.
 
Heyet Başkanlığını Daire Başkanımız Oğuz Hakan Özdemir'in yürüttüğü toplantıda, Derneğimizi Genel Sekreterimiz Nagihan Soylu ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman temsil etti.
 
Karayolu Anlaşmasının revizyonu çalışmalarının büyük bir bölümünde uzlaşma sağlandı, uzlaşma sağlanamayan birkaç madde üzerinde ilgili görüşmeler devam edecek.  
 
Toplantıda ilk defa Birleşmiş Milletler ve Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması gibi birçok anlaşmanın gereği olan ve dijitalleşme alanında büyük bir adım, Türkiye ve Rusya arasında elektronik geçiş belgesi kullanımı anlaşma metnine alındı.
 
Karayolu Anlaşmasının imzalanması sonrası ilk defa bir karayolu anlaşmamızda ve birçok ülkeden önce elektronik geçiş belgesi kullanımı bulunacak.
 
Anlaşma metinlerinde geçiş belgelerinin 31 Ocak tarihine kadar geçerli olması gibi Türk taşımacılarının daha önce yaşadığı sorunları çözecek, önemli maddelerde bulunmakta olup, anlaşma görüşmeleri önümüzdeki dönemde de devam edecek.
 
Toplantının kalan bölümünde ise Türk ve Rus taşımacılarının yaşadığı sorunlar istişare edildi.
 
Toplantı protokolüne Türk ve Rus taşımacılarının payını arttırmak amacıyla UND ve ASMAP arasında müzakerelere başlanması, mutabık kalınan maddelerin 2019 yılında başlamak üzere Türk ve Rus Ulaştırma Bakanlıklarına değerlendirilmek üzere bildirilmesi kararı alındı.  
 
Ve uzun yıllar sonra yoğun müzakereler sonrasında Türk Heyeti bir kez daha yıl içinde Rus Tarafından ilave ikili geçiş belgesi almayı başardı. 
 
1.500 adet ilave ikili geçiş belgesi 2018 yılı kullanımı için basılarak,  Haziran ayı içinde Türk tarafına teslim edilecek.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizi eski seviyelere getirme çabaları ve sürdürdükleri başarılı  müzakere için sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.