Türkiye-Özbekistan KUKK Toplantısı'nda Önemli Gelişmeler Sağlandı

18.05.2018

Türkiye – Özbekistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı 17-18 Mayıs 2018 tarihlerinde Semerkand’ta gerçekleştirildi. Toplantıda Türk heyetine UDHB Karayolu Düzenleme Genel Müdür Vekili Sayın Mahmut Gürses, Özbekistan Heyetine Özbekistan Karayolu Ajansı Başkan Yardımcısı Sayın Shaalim Shavakhabov başkanlık etti.  
Toplantıda, 25 Ekim 2017 tarihinde imzalanan yeni Karayolu Taşıma Anlaşmasının Özbekistan’da yürürlüğe girdiği belirtilerek, Türkiye tarafında da bir an evvel yürürlüğe girmesi ile birlikte “ücretsiz geçiş belgesi” teatisinin yapılması konusunda anlaşma sağlanmıştır.


Toplantıda Sağlanan Gelişmelere Göre;
  • Geçiş belgesi kotası 2018 yılı için % 50 artış ile 12.000 adetten 18.000 adete çıkarılmış ve yıl içerisinde ihtiyaca göre ek belge taleplerinin olumlu karşılanacağı hususunda anlaşma sağlanmıştır. Özbekistan makamları bir ay içerisinde, Türk araçlarının 2018 yılı taşımaları için 6.000 adet ikili/transit geçiş belgesi gönderecektir.
  • Fergana (Namangan ve Andican) Bölgesine Tacikistan güzergahı kullanılarak yapılan taşımalarda her bir gidiş-dönüş seferi için tahsil edilen 265 x 3 = 795 $ ücret kaldırılmıştır.
  • Özbekistan’da yürürlükte olan “yol güzergah haritası” uygulaması 01.07.2018 tarihinden itibaren kaldırılacaktır. Söz konusu tarihten itibaren, Özbekistan’a yük boşaltan bir Türk aracı, harita uygulaması yapılmaksızın farklı bir şehirden dönüş yükü alabilecektir.
  • Özbekistan üzerinden transit yapılan gabari dışı taşımalarda talep edilen “depozito” ücreti kaldırılmıştır.
  • Fergana, Namangan ve Andican Bölgesine taşıma yapan Türk araçlarının Tacikistan güzergahına girmeden Perival güzergahı üzerinden taşıma yapmalarının sağlanması için uygulamada olan yasağın kaldırılması çalışmalarının sürdürüldüğü ve olası gelişmelerin Türk tarafı ile paylaşılacağını belirtmiştir. 
Toplantıya Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Arslan ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Elif Sevim katılım sağlamıştır. Toplantıda sağlanan gelişmeler için Bakanlığımıza teşekkür ederiz.