Sürüş ve Dinlenme Kuralları Ceza Miktarları Tablosu

13.04.2018

Bilindiği gibi taşımacılık sektöründe sürüş ve dinlenme kuralları kapsamındaki ihlallere bağlı cezalar en çok karşılaşılan ceza türleri arasında yer almakla birlikte sektörümüz açısından büyük maddi kayıplara neden olmaktadır.  

Derneğimiz tarafından gerek sürücülerin gerekse firma temsilcilerimizin söz konusu mağduriyetler ile karşılaşmamaları için birçok ilde çeşitli eğitim, seminer, portal ve bültenlerimizde bilgilendirmeler yapılmıştır.

Bununla birlikte ülkelerin ceza uygulamaları birbirinden farklı olduğundan en sık ve en büyük miktarda ceza kesilen Macaristan, Romanya, Almanya, Bulgaristan ve Belçika ülkelerinde uygulanan ceza miktar ve açıklamalarını içeren kapsamlı bir çalışma tamamlanmıştır. Söz konusu çalışma, resmi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda başka ülkeler eklemek suretiyle güncellenecektir.

Bu çerçevede oluşturulan tabloda yer alan ceza miktarları spesifik ceza unsurları için geçerli olmaktadır ve duruma göre birden fazla ihlal bir araya gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise kontrol otoritesi meydana gelen bütün ihlalleri kendi içerisinde değerlendirerek bir ceza makbuzu hazırlamaktadır.


Ceza Tablosu için tıklayınız
Faydalanılan Kaynaklar:  
Bulgaristan için tıklayınız
Romanya için tıklayınız
Macaristan için tıklayınız
Almanya için tıklayınız
Belçika için tıklayınız
Trafik ceza rehberi için tıklayınız