8 Yıl Aradan Sonra Gerçekleşen Fransa KUKK Toplantısında Kota Artışı Sağlandı

28.03.2018

Türkiye-Fransa Kara Ulaştırma Karma Komisyon Toplantısı 27-28 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıya Türk heyeti adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu Başkanlık ederken, Fransa Heyeti adına ise Ulaştırma Bakanlığı  Karayolu Taşımacılığı Departmanı Başkanı Sayın Paul Weick Başkanlık yapmıştır. Derneğimiz adına ise UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Baykara, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Erman Ereke ve Uzman Kadir Çirkin katılım sağladı.
 
Toplantının gerçekleşmesi için Derneğimizin uzun yıllardır göstermiş olduğu girişimlere istinaden, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın önemli destekleri ve liderliği sayesinde 8 yıl aradan sonra iki ülke arasında KUKK toplantısı gerçekleşmiştir.
 
AB’de önemli bir ticaret partnerimiz olan Fransa ile son zamanlarda karşı karşıya kalınan yetersiz geçiş belgesi sorununa çözüm bulabilmek amacı ile  geçiş belgesi kotalarının arttırılması yönündeki ülkemiz heyetinin girişimleri toplantının ana gündemini oluşturmuştur.

Uzun süren müzakereler sonucunda, Çok Girişli Tek-tip Geçiş Belgesi Kotasında %180 oranında bir artış sağlanmış olup, heyetler eşya taşımacılığı hususunda 2018 yılı kesin ve 2019 yılı geçici geçiş belgesi kotasını aşağıdaki gibi belirlemiştir.
 
Tek-tip İzin Belgesi :                       30.000 adet
Çok Girişli Tek-tip İzin Belgesi:      2.000  adet
 
Ek olarak, heyetler yıl içerişinde olabilecek ek geçiş belgesi taleplerini iyi niyet çerçevesinde değerlendirebileceğini dile getirmiştir.