Danimarka'da 1 Temmuz 2018 Tarihinden İtibaren Devlete Ait Alanlarda Park Etme Limiti 25 Saate İndiriliyor

08.03.2018

Danimarka, 1 Temmuz 2018'den itibaren, otoyollarda devlete ait  dinlenme yerlerinde azami 25 saat park edebileceği bilgisini paylaştı. Süreli park etme yükümlülüğüne saygı duymayan ve zaman sınırını aşan kamyonlar için para ceza oranlarını arttırdı. Devlete ait otoyolların yanı sıra, rampalara ve yol kenarlarına park eden araçlar için de cezalar arttırıldı.

Yasadışı park etme cezaları 510 DKK 'dan yaklaşık 2.000 DKK'ya yükseltilecek, rampa, yol kenarı ve çıkış rampalarına park etmenin cezası ise 1.000 DKK'dan 3000 DKK’ya yükseltilecek.

Yeni Finans Hukuk Anlaşması ile, Yol Müdürlüğünün polis teşkilatından alacağı park kısıtlaması yetkilerini etkili bir şekilde uygulanması için ayrı araçlar tahsis edildi. Ancak, otoyollarda ve dışındaki park yerlerinin kontrolünden sorumlu kurum halen polis olmaya devam edecek ve kabinde 45 saat dinlenme yasağının uygulanması polisin sorumluluğunda kalacak.
Süreli park etme yükümlülüğü konusundaki bu yeni kuralın 1 Temmuz 2018'de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bununla birlikte, cezalar 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girmesi beklenen bir yasama değişikliği ile uygulanabilecek
 
Sadece Danimarka’ca dilinde daha fazla bilgi şu adresten bulunabilir:
https://www.trm.dk/da/nyheder/2018/tidsbegraenset-parkering-for-lastbiler-paa-rastepladser