Bulgaristan Sınır Kapılarında Son Durum

26.02.2018

Avrupa'daki olumsuz hava şartları etkisini ülkemizde de göstermeye başlamış ve Edirne'de başlayan yoğun kar yağışı sebebiyle Kapıkule Sınır Kapısındaki tır trafiğinde aksamalar meydana gelmiştir.

Hali hazırda Bulgaristan üzerinde seyir halindeki araçlar yoğun kar yağışı sebebiyle tır parklarına yönlendirilmektedir. Kapitan Andreevo Sınır Kapısından tır geçişleri devam etmekle birlikte kar yağışının arttığı durumlarda sınır geçişleri durdurulmakta ve saha temizleme çalışmaları yapılmaktadır. Bu durum da sınır geçiş sürelerinin uzamasına sebebiyet vermektedir. 

Bilindiği üzere, Bulgaristan'da 21.02.2018 Perşembe günü saat 21:00 civarında Bulgaristan Svilengrad’da bulunan ve Bulgaristan’ın Gümrük bilgi işlem altyapısını oluşturan bir sunucuda yangın meydana gelmesi sonucunda Cuma günü (22.02.2018) saat 10:00’a kadar Türkiye ile Bulgaristan arasında sınır geçiş işlemleri yapılamamış ve bu durum, haftasonunda Kapıkule'de ihracat yönünde 25 km'yi, Hamzabeyli Sınır Kapısında ise 10 km'yi aşan tır kuyrukları oluşmasına neden olmuş, sınır geçiş süreleri 2-3 günü bulmuştur.

An itibari ile Kapıkule'de ihracatta 8 km, ithalatta 2 km, Hamzabeyli'de ihracatta 6 km, ithalatta 1 km tur kuyruğu bulunmaktadır.

Sınır kapılarındaki tır kuyrukları, Derneğimizin web sayfasındaki "Sınır Kapıları Yoğunluk Durumu" bölümünde geçmişe dönük olacak şekilde takip edilebilmektedir.

Avrupa da bazı bölgelerdeki yol ve hava durumu bilgileri aşağıdaki gibidir.
 
- Hamzabeyli yoğun kar yağışı mevcut. Kapı oldukça ağır çalışmaktadır.
- Bulgaristan da şu an Plovdiv-Kapıkule ve Pazarcık - Kalotina arası yol açık fakat yollarda ciddi buzlanmalar mevcuttur.
- Krusevaç- Kalotina arası kar yağışı var,  yol tek şerit açık durumdadır.
- Belgrad – Batrovçi arası yoğun kar yağışı var yol her an kapanabilir.
- Zagreb – Gruskovje arası otoban 16 saattir kapalı durumda. Kar yağışı devam etmektedir.
- Slovenya’nın tamamında dün akşamdan bu yana polis ağır vasıta araçların trafiğe çıkışına izin vermiyor.
- Avusturya ve Almanya’nın Nurnberg ve Frankfurt bölgelerinde herhangi bir yağış yok yollar iyi durumdadır.
- Çek Cumhuriyeti’nde yağış yok yollar açık durumdadır.
- Dover- Londra arası yoğun kar yağışı var yol her an kapanabilir.
- Trieste Limanı’nda gemilerin varışları rotarlı olarak devam etmekte  ve operasyonlar gecikmeli olarak yapılmaktadır.
- Ancona Limanı’nda yoğun kar yağışı ve fırtınadan dolayı dün kalkması gereken Igoumenitsa gemisi henüz kalkış yapamamıştır.
- Igoumenitsa Limanı’nda gemi operasyonları gecikmeli olarak yapılmaktadır.
 

Güncelleştirme Tarihi: 27.02.2018