Avusturya'ya Karşı Açılan "Taşıma Kotalarının Kaldırılması" Davası Avrupa Adalet Divanında Görüldü

01.02.2018

UND ve TİM öncülüğünde İstanbul Lojistik tarafından Avusturya’ya karşı açılan “Taşıma Kotalarının Kaldırılması” konusundaki dava 31 Ocak Çarşamba günü Avrupa Adalet Divanı’nda görüldü.  Davaya destek olmak için Ekonomi Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, AB Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Brüksel AB Daimi Temsilciliği, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve İKV’den (İktisadi Kalkınma Vakfı) üst düzey temsilciler katıldı.
 


Davayı takip etmek için Lüksemburg’a giden heyet ilk olarak Brüksel’de AB Nezdindeki Büyükelçi sayın Faruk Kaymakçı ve sonrasında öğle yemeğinde Brüksel Büyükelçisi Sayın Levent Zeki Gümrükçü ile bir araya geldi.  Heyet her iki Büyükelçiye Macar davası ve Avusturya’ya karşı açılan davalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Daha önce Tiflis Büyükelçiliğini yapmış olan sayın Levent Zeki Gümrükçü taşımacıların sorunlarını yakından takip ettiğini belirterek desteklerini sundu. Sonrasında davanın görüleceği Lüksemburg’a giden heyet akşam yemeğinde Lüksemburg Büyükelçisi Sayın Haluk Ilıcak ile bir araya geldi.  Sayın Ilıcak ile tüm dava süreçleri ve sektörümüzün schengen vizesi  ile ilgili sorunları  detaylı olarak paylaşılmıştır.
 


31 Ocak Çarşamba günü Avrupa Adalet Divanında görülen davada Türkiye tarafı, uygulanan kota nedeniyle taşımalara araç başına 500 Euro ek maliyet yüklendiği bunun da aslında Türk ihraç ürünlerine uygulanan bir kota olduğunu söyledi. Gümrük Birliği Anlaşması’nın “Malların Serbest Dolaşımını Engelleyen Her Türlü Uygulama Eş Etkili Tedbirdir” kararını hatırlatan Türkiye, Avusturya’nın bu tutumunun ticarete zarar verdiğini söyledi. Macaristan’a karşı açılan ve 17 Ekim 2017’de Avrupa Adalet Divanı’nın “Türk Araçlarından Geçiş Ücreti Alınamaz” kararı anımsatılarak “Avrupa’nın en üst mahkemesi tarafından malların serbest dolaşımına hiçbir engel, kota ve tedbir konulamayacağı açıkça ilan edilmiştir” denildi.
 


AB Komisyonu tarafından mahkemeye gönderilen avukatların, ‘Avusturya’daki kota uygulaması, her ne kadar malların serbest dolaşımını kısıtlıyor olsa da mahkemenin Macaristan davasında olduğu gibi karar vermemesinin ve konunun Türkiye ile AB arasında yapılacak hizmetlerin serbest dolaşımı müzakerelerinde çözülmesi gerektiğine’ özellikle vurgu yapması dava üzerine siyasi bir gölge düşürme şüphesi yarattı.
 
Nihai karar ekim ayında açıklanacak
 
Avusturya, uyguladığı kotanın malların serbest dolaşımına zarar veriyor olsa da bu meselenin hizmetlerin serbest dolaşımı kapsamında çözülmesi gerektiğini savunarak Türkiye ile AB arasında hizmetlerin serbest dolaşımı başlığının henüz müzakere edilmediğini, Türk araçlarına mahkeme kararı ile böyle bir kolaylık sağlanmasının başlatılacak hizmetlerin serbest dolaşımı müzakerelerine zarar vereceğini iddia etti. Dava ile ilgili mütalaa hakimi 26 Nisan’da raporunu hazırlayacak ve büyük oranda bu rapora dayanarak karar verilecek. Kararın Ekim 2018 tarihinde çıkması bekleniyor.