5 Dakikada SRC Belgesi Cebinizde

19.01.2018

Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitim Yönetmeliği kapsamında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca verilen SRC-ÜDY-ODY Belgeleri artık E-Devlet kapısı üzerinden verilmektedir.
Bu kapsamda,
1.  Söz konusu Yönetmeliğin Geçici 2’nci Maddesi kapsamında ehliyetini 25 Şubat 2003 tarihinden önce alan herkes eğitimden ve sınavdan muaf olarak SRC Belgesi almaya hak kazanan kişiler belge başvurularını  E-Devlet kapısı üzerinden yapacak olup, Mesleki Yeterlilik Belgeleri fotoğrafsız ve barkodlu olarak E-Devlet kapısı üzerinden düzenlenecektir.
 
2.   Ehliyetlerini 25 Şubat 2003 tarihinden sonra alan sürücüler de, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursları Yönetmeliği kapsamında UND Eğitim Merkezi gibi Yetki Belgesine sahip eğitim merkezlerinden eğitim alanlar ve sonrasında yapılan sınavlarda başarılı olanların Mesleki Yeterlilik Belgeleri de E-Devlet kapısı üzerinden düzenlenecektir. 
 
3.    Söz konusu Yönetmeliğin Geçici 2’nci Maddesi kapsamında eğitim ve sınavdan muaf olarak düzenlenecek ODY-ÜDY türü Mesleki Yeterliliklerine ilişkin başvurular eskiden olduğu gibi yine Bakanlığa yapılacak olup, belge almaya hak edenler E-Devlet kapısı üzerinden belgelerini oluşturabileceklerdir.
 
4.   Bugüne kadar düzenlenerek sahiplerine teslim edilen (mevcut) SRC-ÜDY-ODY Belgeleri geçerli olup, herhangi bir işlem ve/veya düzenlemeye ihtiyaç yoktur. 07.01.2018 tarihinden itibaren hak kazananlar ve/veya belgelerini kaybetmiş olanlar bundan böyle kargoyla, evrakla, yazışmalarla uğraşmadan E-Devlet kapısı üzerinden ücretsiz olarak belgelerini oluşturabileceklerdir.
 
Not      : Gerek muafiyet kapsamında ve gerekse sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan herkes ilk başvuru aşamasında belge başına 20-TL (Yirmi TL) Halk Bankasına T.C. Kimlik Numarası belirtmek suretiyle ödeme yapıldıktan sonra E-Devlet kapısı üzerinden belgenin çıktısını alabileceklerdir.