Rusya Federasyonu ile Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması Yeniden Şekilleniyor!

18.01.2018

Ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasında 8 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen Türk-Rus Kara Ulaştırması Karma Komisyonu (KUKK) Toplantısı sırasında, Rusya Tarafı 20 Haziran 1988 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Hükümeti arasında imzalanan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı anlaşmasının yenilenmesini talep etmiş, Rusya tarafının bu önerisi Bakanlığımızca da uygun görülmüştü.
 
Bu çerçevede, Teknik Komite, yeni anlaşmayı oluşturmak üzere 15-16 Ocak 2018 tarihlerinde Rusya Federasyonu, Saint Petersburg şehrinde ilk toplantısını gerçekleştirdi.
 
Toplantıda ayrıca anlaşmanın yenilenmesi dışında, taşımacılıkta yeni vizyon ilkesiyle, iki ülke arasındaki taşımalarda Türk ve Rus taşımacılarının 3ncü ülke taşımacılarına karşı pazar paylarının artmasına yönelik ilgili kurumların istişarelerine devam etmesi kararı alındı.
 
Ülkelerimiz arasındaki taşımacılığın teknik ayrıntılarını düzenleyecek yeni anlaşma üzerinde çalışmalar 2018 yılında da devam edecek.
 
Toplantıda Türk Heyetine Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nurhan TÜFEKÇİOĞLU başkanlık yaparken, Rus Heyetini ise Sayın Alexey BAKIREY temsil etti.
 
Teknik hususlar üzerinde müzakereleri süren anlaşmanın ülkemize hayırlı olmasını dileriz.