UND'den Cezayir Ticaret Ataşeliğine Ziyaret | Uluslararası Nakliyeciler Derneği

UND'den Cezayir Ticaret Ataşeliğine Ziyaret

21.12.2017

Her geçen gün önemini arttıran ancak gerek lojistik gerek ise operasyonel sebepler ile erişim kısıtı olan ve bu nedenle yeterince faydalanılamayan Afrika pazarına ulaşımda UND girişimleri sürüyor.
 
Afrika pazarı ulaşmak ve Kuzey Afrika ile Sahra Altı ülkelere erişebilmek için oluşturulan koridorlara dair fikir alışverişinde bulunabilmek ve Afrika kıtasının en büyük ülkelerinden biri olan Cezayir'e ve Cezayir ardı ülkelere ülkemiz ihracat yükünü taşıyabilmek amacıyla Derneğimiz tarafından Cezayir Ticaret Ataşesi Mourad Hraki ziyaret edildi.
 
Söz konusu ziyarette Derneğimiz heyeti UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Üyesi Erman Ereke ve Kamu ile İlişkiler Koordinatörü Nejla Albayrak'tan oluştu.
 
Yapılan toplantıda, henüz Uluslararası Karayolu Anlaşması imzalanmayan ancak özellikle Cezayir - Nijerya hattında Sahra Altı ülkelere erişim için hali hazırda büyük bölümü tamamlanmış Trans Sahra Otoyolu ile en cazip ülke konumundaki Cezayir ile ülkemiz arasındaki ticari ilişkilerin kurulabilmesi için yapılabilecek girişimler, Trans Sahra Otoyolunun mevcut durumu, Afrika pazarındaki güvenlik riskleri, Cezayir'e ve üzerinden yapılacak taşımalardaki taşımacılık olasılıkları ve vize konuları ele alınan gündem maddeleri oldu.
 
UND İcra Kurulu Fatih Şener, tarih boyunca ticaretin yapıldığı koridorlarda bulunan ülkelerin refaha erdiğini, Afrika'ya ulaşımda da Cezayir'in önemli bir potansiyele sahip olduğunu, Trans Sahra Otoyolu üzerinden gerek Cezayir'e gerek ise Sahra Altı ülkelere yapılacak ticarette Cezayir'in katkılarının beklendiği aktarıldı.
 
UND tarafından yapılan ziyaretin önemine değinen Ticaret Ataşesi Mourad Hraki, Türkiye ile Cezayir arasındaki ticareti arttıracak her türlü işbirliği için hazır olduklarını, Sahra Altı ülkelere Türk ihracat ürünlerinin karayolu ile taşınmasında Cezayir'in güvenilir ve önemli bir ticaret partneri olabileceğini ve bu hususta her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.