Lübnan'ın Trablus Limanındaki Uygulamalar

06.11.2017

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızdan iletilen bilgilendirmeye göre; 10 Ekim 2017 tarihinde Lübnan Gümrük İdaresi Konseyi tarafından alınan acil bir kararla Mersin-Trablus hattında çalışan Ro-Ro gemileriyle Trablus limanına yük taşıyan araçların gümrük işlemlerinin bundan böyle Trablus limanı yerine Beyrut limanında yapılmasının kararlaştırıldığı ve bu karar ile Trablus'a gelen Türk taşıtlarının eskort eşliğinde Beyrut limanına getirilmesinin ve gümrük işlemlerinin burada sıkı kontrolden geçirildikten sonra tamamlanmasının öngörüldüğü bilgisi Dışişleri Bakanlığımıza iletilmişti.

Bu çerçevede, Lübnan Gümrük idaresinin söz konusu kararının iptali için Beyrut Büyükelçiliğimizce çeşitli girişimlerde bulunulduğu ve bunun sonucunda bahsekonu kararın 13 Ekim 2017 tarihinde iptal edildiği ve 16 Ekim 2017 tarihinden itibaren eski uygulamaya dönülmesinin kararlaştırıldığı bildirilmektedir.

Söz konusu gümrük işlemleri Trablus limanında yapılmaya devam edecektir. Taşımacılarımıza büyük bir zorluk ve maliyete sebep olacak durumdan yaptığı girişimler ile sektörümüzü koruyan Beyrut Büyükelçiliğimize teşekkürlerimizi sunarız.