İran'dan Transit Geçiş Süresi Alt Sınırı 4 günden 2 Güne Düşürüldü! | Uluslararası Nakliyeciler Derneği

İran'dan Transit Geçiş Süresi Alt Sınırı 4 günden 2 Güne Düşürüldü!

03.11.2017

Bilindiği gibi, Türk araçlarının İran’dan transit geçiş süresi alt sınırı 4 gün olarak uygulanmakta ve 4 günden önce çıkış gümrüğüne ulaşan sürücülerimize ceza uygulanmakta idi.
 
Derneğimiz ile İran Derneği ITCA arasında 11.10.2017 tarihinde yapılan toplantıda, İran’ı transit geçiş süresi alt sınırının 4 gün olarak uygulandığı ve 4 günden önce çıkış gümrüğüne ulaşan sürücülerimize ceza uygulandığı belirtilerek, söz konusu transit süre alt sınırının 2 güne düşürülmesi talep edilmiş ve Türk Sürücüleri için “İran’dan transit Geçiş süresi alt sınırının 4 günden 2 güne”düşürülmesi konusunda uzlaşmaya varılmıştır.
 
2017 yılı Kasım ayı itibariyle İran Derneği tarafından Derneğimize gönderilen bilgide Türk Şoförleri için “Transit Geçiş Süresi Alt Sınırının 2 Güne Düşürüldüğü” bildirilmiş olup ekteki “akaryakıt fiyat farkı” evrakının “Trip Duration(day) bölümünde sürenin 2 gün” olduğu da görülmektedir.
 
Bundan böyle, İran’ı transit geçiş süresinin alt limiti 2 gün olup, 2 günün üzerinde yapılacak transit geçişlere (4-5-6 ve üzeri günde) herhangi bir ceza uygulanmayacaktır.
 
İran’ı transit geçen sürücülerimiz tarafından aksi bir uygulama ile karşılaşılması halinde Derneğimize bilgi verilmesini önemle rica ederiz.