Türkiye-Azerbaycan KUKK Toplantısı Bakü'de Gerçekleştirildi | Uluslararası Nakliyeciler Derneği

Türkiye-Azerbaycan KUKK Toplantısı Bakü'de Gerçekleştirildi

27.10.2017

26 -27 Ekim 2017 tarihlerinde Bakü’de gerçekleştirilen Türkiye – Azerbaycan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısında Türk Heyetine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu Başkanlık yapmıştır.
 
Toplantıda heyetler, 2018 yılı için ikili ve transit geçiş belgesi kotasının 35.000 adet ve 3.ülke kotasının 2.000 adet olması konusunda anlaşmıştır.
 
Gerçekleştirilen KUKK Toplantısında Türk tarafı, sürücü vizesi teminlerinin kolaylaştırılması ve kapıdan vize alınmasının sağlanması yönünde ilgili Bakanlık nezdinde resmi girişim ve çalışmaların yürütülmesi, Azerbaycan’da ödenen geçiş ücretlerinin yüksekliği ve düşürülmesi yönündeki talepler, ağır tonajlı ve gabari dışı taşımalarda ödenen ücretlerin düşürülmesi, ADR’li yüklerin taşınmasında karşılaşılan sorunların giderilmesi, sigorta poliçe sürelerine ilişkin seçeneklerin artırılması ve Azerbaycan’da ödenen yol vergisinin kaldırılması yönündeki talep ve sorunları iletmiş ve söz konusu sorunların Protokolde yer alması sağlanmıştır.
 
Türk tarafı ayrıca, Türk araçlarının Bakü limanına giriş-çıkış işlemlerinde karşı karşıya kaldıkları sorunları da Azerbaycan heyeti ile paylaşmış ve söz konusu sorunların giderilmesi yönünde desteklerini talep etmiştir.
 
Toplantıya Derneğimizi temsilen UND Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Özer ve Alişan Ender Topaloğlu, UND Üyesi Mutlular Nakliyat Azerbaycan Temsilcisi Hikmet Alcan ve İkra Lojistik Firma Temsilcisi Günay Agayeva, İcra Kurulu Üyesi Elif Sevim katılım sağlamıştır. Toplantıda Türk heyetine başkanlık eden Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu ve ekibine sektörümüz adına teşekkür ederiz.