TİM'in “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” Araştırmasında Şampiyonlar Ödüllerini Aldı

26.12.2016

Bu yıl ilk kez düzenlenen “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırması kapsamında Türkiye'nin hizmet ihracatı şampiyonları ödüllendirildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın beraberinde 10 bakan ile katıldığı organizasyonda hizmet sektörünün potansiyeli gözler önüne serildi. 

Ödül Töreninde 11 sektörde ilk üçe giren firmaların yanı sıra Türkiye'nin hizmet ihracatında ilk 10 sırayı alan firmalara ödül verildi. Uluslararası Nakliyeciler Derneği'ne (UND) ise araştırmaya sunduğu katkıdan dolayı teşekkür plaketi verildi.“Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasında ilk 10 firmadan Türkiye genelinde ilk sırayı Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı alırken, onu sırasıyla Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, Sun Ekspress, Gap İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş, Atlas Global, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş, Netlog Lojistik Grubu, Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş, Taha Kargo Dış Ticaret A.Ş takip etti. Araştırmada, Eşya Taşımacılığı ve lojistik Hizmetler sektör kategorisinde Netlog Lojistik Grubu A.Ş, Taha Kargo Dış Ticaret A.Ş, Ekol Lojistik A.Ş. sektörel katogoride ilk 3'te yer alan kuruluşlar oldu. 

Başbakan Yıldırım'dan ihracatçılara övgü
Başbakan Binali Yıldırım hizmet ihracatının şampiyonlarına ödüllerini verdikten sonra yaptığı konuşmada hizmet işinin akıl işi olduğunu söyleyerek, “Akıl teri ile para kazanmayı daha fazla artırmalıyız. Gelişmenin yolu bu. Akıl şu anda birçok şeyin üzerindedir. Ülkemizi dünyanın her tarafında tanıtan ihracatçılarımıza hükümetimiz ve milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Başarılarının daim olmasını diliyorum” dedi.Zeybekci: “Destekler devam edecek”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de mal ve hizmet sektörleri için verdikleri desteklere devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Bize150 milyar dolar mal ihracatı yetmez bunu daha yükseklere çıkarmalıyız. Bunun için yöntem değiştirmeliyiz. 2017'de önemli bir başarı elde etmek istiyoruz. Bunun için bir seferberlik başlattık.  Hizmet ticaretinin de önü açılacak. Bütün gayretlerimiz tek tek yerine geliyor. İhracata dayalı büyüme için harekete geçtik. Başbakanımızın talimatı ile fuarlarla ilgili destekleri ikiye katladık. İhracat desteklerini de üç katına çıkardık.”

 

Törene katılan bakanlar dereceye girenlere ödüllerini verdiler
TİM ev sahipliğinde ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin desteğiyle düzenlenen “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırması kapsamında 11 farklı sektörde hizmet ihracatının şampiyonları ödüllendirildi. Sektörün potansiyelini gözler önüne seren ihracat şampiyonları ödüllerini Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın elinden aldı.


 

Hizmet İhracatında ilk 10 sırayı alan kuruluşlar

 1. Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı,
 2. Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş,
 3. Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş,
 4. Sun Ekspress, Gap İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş,
 5. GAP İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş.
 6. Atlas Global, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş,
 7. Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.,
 8. Netlog Lojistik Grubu,
 9. Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş,
 10. Taha Kargo Dış Ticaret A.Ş

 

Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasında sektörlerinde ilk 3'te yer alan kuruluşlar :

 1. Eğitim Hizmetleri : Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
 2. Görsel-İşitsel Hizmetler: Doğan TV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş, Digitürk Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş, Global Telif Hakları Yap. Tic. A.Ş.
 3. Bilişim Hizmetleri: Netaş Telekomünikasyon A.Ş., Ekin Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. P.I Works TR Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş..
 4. İletişim Hizmetleri: Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş, Millenicom Telekominikasyon Hizmetleri A.Ş, Türknet İletişim Hizmetleri A.Ş. aldı.
 5. Mühendislik Hizmetleri: Ford Otomotiv Sanayi A.Ş, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş, Aselsan A.Ş..
 6. Müteahhitlik Hizmetleri: Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Tic. A.Ş, Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.
 7. Teknik Müşavirlik Hizmetleri: Yüksel Proje Uluslararası A.Ş, Temelsu Uluslararası Mühendislik Hizmetleri A.Ş, Ural Mühendislik A.Ş.
 8. Sağlık Hizmetleri : Acıbadem Sağlık Grubu A.Ş, Medical Park Mlp. Sağlık Hizmetleri A.Ş, Johns Hopkins Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Sağlık Tesisleri.
 9. Turizm Hizmetleri : Odeon Turizm İşletmeciliği A.Ş, Kilit Global Turizm Seyahat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Antalya Pegas Otelcilik Limited Şirketi.
 10. Eşya Taşımacılığı ve lojistik Hizmetler: Netlog Lojistik Grubu A.Ş, Taha Kargo Dış Ticaret A.Ş, Ekol Lojistik A.Ş.
 11. Yolcu Taşımacılığı Hizmetleri : Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı A.Ş, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş, Sun Ekspres Havacılık A.Ş.