UND, Rusya Türkiye Baş Ticaret Temsilcisi Sayın Aydar Gaşigullin ile Biraraya Geldi!

23.12.2016Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev tarafından, Türkiye’deki Baş Ticaret Temsilcisi olarak atanan Aydar Gaşigullin ve Rusya Federasyonu’nun İstanbul’daki Ticaret Mümessiliği temsilcisi Aleks Bakustin UND’yi 19.12.2016 tarihinde ziyaret etti.
 
Tanışma ve iş birliği toplantısında Rusya ve Türkiye arasında ticaretin en önemli unsuru olan lojistik alanında yaşanılan sorunların dökümü, ticaretin ve taşımacılığın arttırılması yönünde istişareler görüşüldü.
 
UND Heyetince, başta 2016 yılından itibaren Türk sürücülerine uygulanan mevcut vize sisteminin sürdürülmesinin imkansızlığı ve sürücü vizesi almanın zorluğu, talep edilen tüm şartlar, uzun alım süresi ve yüksek ücretler tüm detayları Sayın Ticaret Müşavirine sunuldu.
 
Ayrıca geçiş belgelerinin teati edilememesinden dolayı Türk ve Rus taşımacılarının kayıpları, geçmişten bugüne kadar ticaret ihtiyacını karşılamaktan uzak geçiş belgesi sayısını, 3ncü ülke araçlarınca taşınan Türk ve Rus ihracat yüklerinin, Türk ve Rus tüketicilere pahalı olarak ulaşmasının Türkiye ve Rusya ticaretine zararı heyetimizce ifade edildi.

 


Taşınan Türk mallarına yönelik Rus sınır ve varış gümrük Makamlarınca uygulanan %100 kontrollerin ticaretin nasıl aksattığı belirtilerek, ticaretin eski seviyelerine kavuşması için Rus sınır ve iç gümrüklerinin talimatlandırılmasının gerektiğinin altı çizildi.
 
Ayrıca, Ukrayna ve Rusya üzerinden getirilen transit taşıma kısıtlamasının, transit ticaretimize ve maliyetlerimize olan olumsuz etkisi Derneğimizce dile getirildi.
 
Tataristan ihracat yüklerinin en uygun şekilde taşınabilmesi için yeterli sayıda boş giriş dönüş yükü belgesinin Rus Ulaştırma Bakanlığı dışında Rus Ekonomi ve Tataristan tarafından değerlendirilerek söz konusu belgenin artık oluşturulması gerektiği ve Türk meyve-sebze ihracat sayısına göre çok düşük sayıda verilen frigorifik geçiş belgesi sayısının arttırılması gerektiği de toplantının diğer gündem maddeleri arasındaydı.

Türkiye ve öncesinde aldığı eğitim ile konusuna büyük hakimiyeti göze çarpan, Türkiye’yi ve Türkçe dilini son derece iyi bilen Sayın Aydar Gaşigullin’e sektörümüz adına başarılar, görevi boyunca Türkiye ve Rusya ticaretine büyük olumlu katkılar getirmesini dileriz.
 
Toplantıda Derneğimizi UND Genel Sekreteri Nagihan Soylu, İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman temsil etmiştir.