Rusya Federasyonunda Yol Kullanım Ücreti Dönemi 15 Kasım 2015'de Başlıyor!

30.10.201506.04.2014 tarihli 68 Nolu Federal yasa uyarınca ağır taşıtların yola verdiği zararı karşılamak üzere 12 tonun üzerinde yük taşıyan TIR’lar federal karayollarında kat ettikleri kilometre başına 3.73 ruble ödemek zorundadır.
 
Bu kanun 15 Kasım 2015 tarihinde yürürlüğe girecektir.


Rus Derneği, Federal yollar ajansının (
http://en.rosavtodor.ru/) ve ödemenin tahsilini yapacak olan şirketin (SPC) (http://platon.ru/) internet sitesinde yayınlanan bilgiye göre;
 
Ödemeyi yapmanın iki yolu bulunmaktadır;
  1. Taşımacılık firmalarına ücretsiz olarak verilecek cihaz, bu görevi üstlenecek özel amaçlı merkezlerde dağıtılacak, Glonass navigasyon sistemiyle araçların hareketini takip etmek mümkün olacaktır. Seyahate başlamadan önce TIR sahibi hesabına gideceği güzergaha göre ödenmesi gereken ücreti yatırması gerekmektedir.
     
  2. Araçlarında sınır cihazları bulunmayan TIR sahipleri güzergahlarını, güzergahın başlama günü ve tarihini bildirecek ve ödenmesi gereken ücret ile birlikte güzergah kartı alacaktır. Kart basıldıktan sonra 24 saat içinde ücretin ödenmesi gerekmektedir.
 
Uygulamaya ilişkin olarak ihlalde bulunan firmaları tespit etmek için sabit ve mobil veri işlem merkezleri kurulacaktır.
 
Yol kullanım ücretini ödemeyecek araçların cezaları 5.000 rubleden 450.000 rubleye kadar çıkmaktadır. Sürekli ihlalde bulunan firmaların tespit edilmesi halinde ceza 1.000.000 rubledir.
 
Uygulamaya ilişkin detaylı bilgiye ilgili otorite olan
Rosavtodor ve sistem operatörü Platon firmasının internet sitesinden ulaşılabilmektedir.
 
İngilizce konuşan sistem operatörleri için 24 saat açık danışma hattı telefonu ise; +7 495 540 02 02
 
Konuya ilişkin olarak Rus otoritelerinin aracı tutma hakkı, ihlallerin önlenmesi ve cezaların ödenmesini mümkün kılmak için aracın Rusya’dan çıkışını engelleme hakkı bulunmaktadır.


Geçiş Ücreti Servis Ofisleri;

http://platon.ru/en/about/service_centre/

____________________________________________________

Kayıt İçin 6 Basit Adım

1. Formu Doldurun


Web sitesinden (https://lk.platon.ru/registration) (RUSÇA) veya hizmet ofisinde (http://platon.ru/en/about/service_centre/) kayıt formunu doldurun.

2. Kopyasını Alın

Araç dosyalarının yanına tescil belgesinin kopyasını ekleyin

3. Doğrulama Yaptırın

Web sitesinden veya doğrudan hizmet ofisine tescil belgesinin kopyasını (10 iş günü içerisinde) iletin

4. Kimlik Bilgilerinizi Kayıt Edin

Sisteme kayıt olarak, kişisel hesap numaranızı alın.

5. Hesabınıza Para Ekleyin

Kredi kartıyla, Web sitesinden, Servis ofislerinden, geçiş ücreti (toll) terminallerinden veya Operatörün hesabına banka havalesi ile para yatırabilirsiniz.

6. Geçiş Ücreti Biletini Alın

Güzergâh makbuzunuzu Web sitesinden veya hizmet ofisinden veya geçiş ücreti terminallerinden alabilirsiniz. (Hizmet Ofisleri: http://platon.ru/en/about/service_centre/)
 
____________________________________________________


Rusya’ya ve Rusya üzerinden taşıma yapan üyelerimizin bilgilerine önemle sunarız.