UND Başkanı, Ankara Lojistik Üssü’ndeki “Dış Ticarette Lojistik, Lojistikte Ankara” Panelinde Kalkınmada Lojistik Hedefleri Anlattı

10.04.20152 Nisan 2015 Perşembe günü saat 10.30’da Ankara Lojistik Üssü’nde, Atılım Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik öğrencileri ile sektör uzmanları “Dış Ticarette LOJİSTİK, Lojistikte ANKARA” panelinde bir araya geldi.

Dış ticarette lojistiğin önemi ile Ankara’nın lojistikteki stratejik yerinin tartışıldığı panele Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu moderatörlük yaparken; konuşmacılar arasına UND Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkanı Sn. Çetin Nuhoğlu’nun yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Talat Aydın, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Remzi Akçin, Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Sn. Aslıhan Çelebi, Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve TOBB Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkan Yardımcısı Sn. Hakan Bezginli de yer aldı.

UND Başkanı, konuşmasında, dünya ticaretinin gelişimi ile küresel lojistik hizmetlerin bu gelişimdeki rolünü açıkladı. Nuhoğlu, son 10 yılda ihracatını % 264 oranında artıran ve yaklaşık 4000 ihracatçı firmanın bulunduğu Ankara’nın Türkiye’nin dış ticaretindeki lojistik önemi ile ilgili bilgileri paylaşarak, 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı üzerinden lojistik gelişimin ülkenin ekonomik kalkınmasındaki rolünü açıkladı. Bölgesel Kalkınma Ajanslarının, Türkiye’nin ulusal ihracat ve lojistik vizyonunu desteklemesinin önemine değinen Nuhoğlu, kalkınma ajanslarının lojistik projelerini diğer bölgelerle bağlantıları da içerecek şekilde kurgulamalarının ve tüm bölgelerin ortak lojistik sinerjisinin, dış ticaretimizin rekabet gücüne olumlu etkileri olacağının altını çizdi.