Gürcistan'a Yolcu Beraberinde İlaç Getirilmesi Konusunda Önemli Başkonsolosluk Duyurusu!

08.04.2014

Gürcistan Batum Başkonsolosluğu ile yapılan görüşmede, Gürcistan’a giriş yapacak olan araç sürücülerinin yanlarında ilaç bulundurmamaları konusunda uyarılmaları tavsiye edilmiştir. Bu vesileyle Batum Başkonsolosluğu tarafından yapılan duyuru tüm üyelerimize ile paylaşılmakta olup, Gürcistan’a ve/veya Gürcistan üzerinden taşıma yapacak olan üyelerimizin konuya hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.  
 
BAŞKONSOLOSLUK DUYURUSU!

“Gürcistan makamları ülkeye ilaç sokulmasına ilişkin kurallarında değişiklikler yapmıştır. Gürcistan’a ilaç ve hap getirilmemesini tavsiye ederiz. Vatandaşlarımızı aşağıdaki ilaçlarla Gürcistan’a kesinlikle gelmemeleri konusunda uyarmak isteriz:

“Benical Cold, Coldax, Duact, Sudafed, Cold Stop, T-dol 100, Raydol 100, A-ferin, Supra Cold, DroFlu Cold, Katarin Forte, Dolorin Cold, Acetaminophen Codeine 300/10, Chlordiazepoxide, Diphenoxylate, Clonazepam”

Etken maddeleri psikotropik nitelikli olan yukarıdaki ilaçlarla Gürcistan’a gelinmesi halinde hapis ve para cezaları sözkonusu olabilir. Aynı durum kırmızı, yeşil reçeteli ve kontrole tabi ilaçlar için de geçerlidir.

Gürcistan’a beraberinde mutlaka ilaç getirmesi gereken vatandaşlarımızın, reçetelerinin, doktor raporlarının ve reçeteyi veren doktorun mesleki ehliyetini belgeleyen bir belgenin Apostilli İngilizce ya da Gürcüce tercümesini beraberlerinde bulundurmaları zorunludur. Aksi halde ciddi hukuki sorunlar sözkonusu olabilmektedir.”

Saygıyla duyurulur.