Türkiye – İran – Türkmenistan Sınır Görüşmeleri Aşkabat’ta Yapıldı

13.03.2014

11-12 Mart 2013 tarihlerinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Türkiye, İran ve Türkmenistan sınır kapılarında yaşanan sorunların görüşülmesi amacıyla ilgili ülke heyetleri bir araya geldi. Türk heyetine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Talat Aydın başkanlık etmiş olup, toplantıda gündem önceliğini İran (Lütfabad)-Türkmenistan (Artuk) sınır kapılarında yaşanan bekleme süreleri oluşturmuştur.
 
Söz konusu sınır kapısında özellikle iki ülke mesai saatlerinin düzenlenmesi ve Türkmen tarafının mesai saatlerini uzatmasının sağlanması ile günlük araç trafiğinin 200 araçtan 300-350 araca çıkarılabileceği belirtilmiş ve bu yönde çalışma yapılması konusunda taraflar anlaşma sağlamıştır. Beklemelerin tamamıyla ortadan kaldırılması amacıyla sınır kapılarının 24 saat esası ile çalışmalarının sağlanması da önerilmiştir. Toplantıda, Türkmenistan’ın vize temini aşamasında davetiye sürecinde yaşanan zaman kayıpları ve oturum sürelerinin uzatılması gibi taleplerde gündemde yer almış ve Türkmen tarafı söz konusu taleplere yönelik iyileştirmelerin sağlanacağını belirtmiştir.
 
Bölgeye yapılan taşımalarda yaşanan sorunlarımızın gündeme getirilmesi noktasında büyük önem arz eden görüşmelere, Derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ercan Aslan katılım sağlamış olup, Türk heyetine başkanlık eden Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın ve ekibine sektörümüz adına teşekkür ederiz.