LOG4GREEN Projesi’nin 5. Konsorsiyum Toplantısı, Viyana’da Gerçekleştirildi | Uluslararası Nakliyeciler Derneği

LOG4GREEN Projesi’nin 5. Konsorsiyum Toplantısı, Viyana’da Gerçekleştirildi

22.02.2013

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı “Bilgi Bölgeleri” Fonu kapsamında desteklenen 2.5 milyon Euro’luk LOG4GREEN Projesi, 5. Konsorsiyum toplantısını 20-21 Şubat 2013 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirdi. Proje ortaklarının temsilcilerinin bir araya gelerek projede planlanmış olan çalışmaları gözden geçirdikleri, aynı zamanda da lojistikte Avrupa çapındaki sürdürülebilirlik ve çevre araştırmaları konusunda bilgi alışverişi yapabildikleri bir platform sunuyor.
 
Viyana Limanı’nda gerçekleştirilen toplantıda, halen projenin 3. İş Paketi kapsamında olan “Sürdürülebilir ve Yeşil Lojistik konusunda 6 Bölgeyi Kapsayan Stratejik Disiplinler arası Araştırma Gündemi (SIRA)” raporu üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca Türkiye’deki ortakların (İstanbul Büyükşehir Belediyesi BİMTAŞ, Koç Üniversitesi ve UND), ortak organizasyonunda Koç Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan 2014 Lojistik Yaz Okulu planlamaları da ilerletildi.
 
Söz konusu Araştırma Gündemi, lojistik alanında halen yaşanmakta olan sorunlara çevreci ve sürdürülebilirliği sağlama bakış açısıyla yaklaşılan bir “ihtiyaç listesi”ni oluşturuyor. İntermodal taşımacılığın verimliliğinin arttırılmasından, okullarda ve karar alıcılarda sürdürülebilirlik ve çevre bilincinin arttırılmasına; lojistikte yasal çerçevenin sürdürülebilirliği destekleyici dönüşümünden lojistikte en ileri teknolojilerin ve yeşil yatırımların desteklenmesine yönelik mekanizmalara kadar farklı eylemleri içeren “Müşterek bir Eylem Planı”na zemin hazırlayan çalışmalar Haziran ayının başına kadar tamamlanacak.
 
Projenin 6 bölgesinde [Carinthia (Avusturya), Ruhr-Kuzey Ren Vestfalya (Almanya), Valonya (Belçika), Normandiya (Fransa), Odesa (Ukrayna) ve İstanbul ] 2013 ve 2014’te ortaklar tarafından düzenlenecek çalıştaylarda bilim, sektör ve kamu kesimlerine aktarılacak bölgesel ve müşterek eylem planları 27-29 Mayıs 2013 tarihlerinde, Türkiye ortaklarının ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 6. Konsorsiyum toplantısında son haline getirilecek.